jdnasir.ac.ir
jdnasir.ac.ir
jdnasir.ac.ir
فرم درخواست شغل

پیوندها
 
 
 

 

گالری تصاویر
ماه مبارک رمضان و عید سعید فطر
سخنان معاونت محترم فرهنگی جهاددانشگاهی خواجه نصیر پیرامون ماه مبارک رمضان و عید سعید فطر:
در مورد ایام و لیالی که در آن هستیم فکر می کنم زبانمان قاصر باشد که بتوانیم آن را وصف نمائیم . اگر مراجعه نمائیم به بیان معصوم حضرت زین العابدین (علیه السلام) ایشان یک بیانی دارند در دعاهای صحیفه سجادیه ، دعای 44 ، دعای دخول به ماه مبارک رمضان . که در آنجا اوصافی را در باره ماه مبارک رمضان بیان می فرمایند ، که نکات بسیار حائز اهمیت وجود دارد برای کسانی که بخواهند از آن استفاده نمایند.

 

 
سخنان معاونت محترم فرهنگی جهاددانشگاهی خواجه نصیر پیرامون ماه مبارک رمضان و عید سعید فطر:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
در مورد ایام و لیالی که در آن هستیم فکر می کنم زبانمان قاصر باشد که بتوانیم آن را وصف نمائیم . اگر مراجعه نمائیم به بیان معصوم  حضرت زین العابدین (علیه السلام)  ایشان یک بیانی دارند در دعاهای صحیفه سجادیه  ، دعای 44 ، دعای دخول به ماه مبارک رمضان . که در آنجا اوصافی را در باره ماه مبارک رمضان بیان می فرمایند ، که نکات بسیار حائز اهمیت وجود دارد برای کسانی که بخواهند از آن استفاده نمایند.
 
 بعد از این که راجع به خود ماه مبارک رمضان  صحبت می کنند، می فرمایند :
 
اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ الِهِ، وَ اَلْهِمْنا مَعْرِفَةَ فَضْلِهِ وَ اِجْلالَ حُرْمَتِهِ، وَ التَّحَفُّظَ مِمّا حَظَرْتَ فيهِ، وَ اَعِنّا عَلى‏ صِيامِهِ بِكَفِّ الْجَوارِحِ عَنْ مَعاصيكَ، وَ اسْتِعْمالِها فيهِ بِما يُرْضيكَ، حَتّى‏ لا نُصْغِىَ بِاَسْماعِنا اِلى‏ لَغْوٍ، وَ لا نُسْرِعَ بِاَبْصارِنا اِلى‏ لَهْوٍ.وَ حَتّى‏ لانَبْسُطَ اَيْدِيَنا اِلى‏ مَحْظُورٍ، وَ لانَخْطُوَ بِاَقْدامِنا اِلى‏ مَحْجُورٍ، وَ حَتّى‏ لا تَعِىَ بُطُونُنا اِلاّ ما اَحْلَلْتَ، وَ لاتَنْطِقَ اَلْسِنَتُنا اِلاّ بِما مَثَّلْتَ، وَ لانَتَكَلَّفَ اِلاّ ما يُدْنى مِنْ ثَوابِكَ، وَ لانَتَعاطى‏ اِلاَّ الَّذى يَقى مِنْ عِقابِكَ، ثُمَّ خَلِّصْ ذلِكَ كُلَّهُ مِنْ رِئآءِ الْمُرآئِينَ، وَ سُمْعَةِ الْمُسْمِعينَ، لا نَشْرَكُ فيهِ اَحَداً دُونَكَ، وَلانَبْتَغى فيهِ مُراداً سِواكَ.
 
که در این فراز حضرت در واقع ویژگی های یک روزه دار واقعی را بیان فرموده و در فضایل شهر رمضان،چنین می فرمایند:
 
خدایا! معرفت این ماه را به ما بیاموز، فضیلت این ماه رو بشناسیم،  حرمتش را بزرگ بداریم، از آنچه که ما را منع کردی خودداری کنیم، یاری مان کن که با نگه داشتن اعضاء و جوارح خودمان از گناه و بکار گماشتن آنها در آنچه باعث خشنودی توست روزها را روزه بگیریم آنسان که سخنان بیهوده  گوش نسپاریم و چشم خود را بسوی بازیچه ها ندوانیم یعنی در حقیقت می فرمایند روزه ای روزه است که زبان و چشم و دست و پا و همه اعضاء و جوارح انسان روزه باشد.
 
به حرام دست نگشایم ، به سمت ناشایسته ها حرکت نکنیم ، شکم هایمان را جز آنچه خداوند حلال کرده پر ننمائیم ، زبانمان را جز آنچه که خداوند مقرر فرموده به کار نبریم و در آخر دعا می فرمایند: خدایا ! آنچه را که ما انجام می دهیم خالص برای تو باشد و از ریا و سمعه دور باشد و شرک در آن راه پیدا نکند .
 
انسان هایی که موفق شده باشند در این ماه اینگونه روزه بگیرند، در هنگام خداحافظی این ماه و آغاز عید سعید فطر   ویژگی وحال آنان متفاوت است، چنانچه حضرت سجاد (علیه السلام) در دعای وداع ماه مبارک رمضان همین تعابیر را دارند و می فرمایند :
 
أللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّد وَآلِهِ وَاجْبُرْ مُصِيبَتنَا بِشَهْرِنَا وَبَارِكْ فِي يَوْمِ عِيْدِنَا وَفِطْرِنَا وَاجْعَلْهُ مِنْ خَيْرِ يَوْم مَرَّ عَلَيْنَا أَجْلَبِهِ لِعَفْو، وَأَمْحَاهُ لِذَنْبِ، وَاغْفِرْ لَنا ما خَفِيَ مِنْ ذُنُوبِنَا وَمَا عَلَنَ
 
یک تعبییر زیبا و جذابی که آن حضرت دارند - که ویژه آن بزرگوار است - می فرمایند مصیبت ما را از دوری این ماه جبران بکن و در حقیقت دوری از ماه را به گونه ای سخت می دانند که جبران مصیبت آن را از خدا درخواست می نمایند . آن حضرت تعبیرهای مختلفی را از این ماه بیان می کنند تا آن جایی که به خداحافظی از ماه می رسد که می فرمایند :
 
فَنَحْنُ مُوَدِّعُوهُ وِدَاعَ مَنْ عَزَّ فِرَاقُهُ عَلَيْنَا
 
ما داریم با این ماه خداحافظی می کنیم ، خداحافظی کسی که برایش این فراق و دوری خیلی سخت است  
 
وَغَمَّنَا وَأَوْحَشَنَا انْصِرَافُهُ عَنَّا وَلَزِمَنَا لَهُ الذِّمَامُ الْمَحْفُوظُ، وَالْحُرْمَةُ الْمَرْعِيَّةُ، وَالْحَقُّ الْمَقْضِيُّ، فَنَحْنُ قَائِلُونَ: السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا شَهْرَ اللهِ لاكْبَرَ، وَيَا عِيْدَ أَوْلِيَائِهِ.
 
سپس آن حضرت شروع می کنند به پرداختن ویژگی های ماه مبارک رمضان آنجا که می فرمایند :
 
السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَـا أكْرَمَ مَصْحُـوب مِنَ الاوْقَاتِ، وَيَا خَيْرَ شَهْر فِي الايَّامِ وَالسَّاعَاتِ.السَّلاَمُ عَلَيْكَ مِنْ شَهْر قَرُبَتْ فِيهِ الامالُ وَنُشِرَتْ فِيهِ الاَعْمَالُ.السَّلاَمُ عَلَيْكَ مِنْ قَرِين جَلَّ قَدْرُهُ َوْجُوداً، وَأَفْجَعَ فَقْدُهُ مَفْقُوداً، وَمَرْجُوٍّ آلَمَ فِرَاقُهُ.
 
ویژگی هایی که آن حضرت می فرمایند واقعا یک نیایش است با ماه مبارک رمضان که با چه ویژگی هایی بودی و چه وضیعتی را برای ما درست کردی چقدر ما را کمک کردی چه فضایی داشتی شب ها چگونه بود و روزها چگونه بود .
 
حال، کسانی که این شرایط را در این ماه رعایت کرده اند عید فطر برایشان معنای دیگری دارد و فرق می کند تعبیری از آن حضرت است که می فرمایند :
 
أَلسَّلاَمُ عَلَيْكَ مَا كَانَ أَطْوَلَكَ عَلَى الْمُجْرِمِينَ، وَأَهْيَبَكَ فِي صُدُورِ الْمُؤْمِنِينَ!
 
سلام بر تو، خداحافظ ای ماهی که برای مجرمین خیلی طولانی به نظر می رسیدی و برای قلب های مومنین چقدر شیوا و گوارا بودی چقدر راحت بودی، چقدر زود گذشتی .
 
أَلسَّلاَمُ عَلَيْكَ غَيْرَ كَرِيهِ الْمُصَاحَبَةِ وَلاَ ذَمِيمِ الْمُلاَبَسَةِ.
 
و خلاصه صحبت های ریزی که آن حضرت دارند و ویژگی های این ماه را بیان می نمایند  نشان دهنده عظمت این ماه مبارک است و این که برای ما چه اتفاقی باید افتاده باشد . و در یکی از قسمت ها می فرمایند :
 
أللَّهُمَّ اسلَخْنَا بِانْسِلاَخِ هَذَا الشَّهْرِ مِنْ خَطَايَانَا
 
خدایا همانطوری که این ماه تمام می شود گناهان ما را هم از ما جدا کن، تعبیـــری که آن حضرت بکار بسته اند تعبیر«انسلاخ» است و می فرمایند که : ( مثل گوسفندی که پوستش از بدنش جدا می شود ) همینطوری گناهان را از ما بکن و از ما دور کن .
 
وَأَخْرِجْنَا بُخُرُوجِهِ مِنْ سَيِّئاتِنَا
 
و بگونه ای که از همه گناهانمان خارج بشویم . سپس آن حضرت دعا می فرمایند:  پروردگارا تا ماه رمضان سال آینده به ما توفیق بده که کوتاهی هایی که در این ماه داشتیم  جبران بکنیم .
 
و در مورد عید فطر آن حضرت می فرمایند :
 
أللَّهُمَّ إنَّا نَتُوبُ إلَيْكَ فِي يَوْمِ فِطْرِنَا الّذِي جَعَلْتَهُ لِلْمُؤْمِنِينَ عِيداً وَسُـرُوراً. وَلاِهْلِ مِلَّتِكَ مَجْمَعاً وَمُحْتشداً مِنْ كُلِّذَنْب أَذْنَبْنَاهُ، أَوْ سُوْء أَسْلَفْنَاهُ، أَوْ خَاطِرِ شَرٍّ أَضْمَرْنَاهُ، تَوْبَةَ مَنْ لاَ َنْطَوِيْ عَلَى رُجُوع إلَى ذَنْب وَلايَعُودُ بَعْدَهَا فِي خَطِيئَة، تَوْبَةً نَصوحاً خَلَصَتْ مِنَ الشَّكِّوَالارْتِيَابِ، فَتَقَبَّلْهَا مِنَّا وَارْضَ عَنَّا وَثَبِّتنَا عَلَيْهَا.
 
خدایا در این روز عید کمک کن که توبه نماییم - همانند توبه نصوح - توبه ای که به سمت گناه باز نگردیم و ماه های  بعد را نیز همانند ماه رمضان پایه ریزی نمائیم .
 
تعابیری که آن حضرت درباره ماه مبارک رمضان و روز عید فطر دارند ، برای اهل معنا و اهل معرفت معنادار است . ما چون محروم هستیم و نمی دانیم و نتوانستیم حرمت این ماه را نگاه داریم ماه رمضان با ماه غیر رمضان برای ما خیلی فرق نداشته است.
 
امیدواریم انشاءالله که خداوند به ما کمک نماید و بتوانیم حرمت این ماه را بیشتر حفظ کنیم و این ماه مبارک و این عید فطر برای ما واقعا عید باشد و فرار از گناهان .
 
من امیدوارم همه همکاران بزرگوارمان این روز برایشان روز عید باشد  و انشاءالله روزی باشد که پاداش یک ماه روزه داری واقعی خویش را بگیرند و انشاءالله آغازی باشد برای یک زندگی جدید در ماه مبارک شوال که با عید فطر شروع می شود و همه ماه های بعدش، انشاءالله ماه به ماه و سال به سال و رمضان به رمضان با معرفت بیشتر با توان مضاعف و با استغاثه بیشتر به درگاه خداوند که بتوانیم کمک بیشتری بگیریم و در راه انجام وظیفه گام برداریم .
 
آنچه را که امام سجاد (علیه السلام) به ما یاد دادند این است که در این ماه مبارک بایستی توشه یک سالمان را برداشت نماییم و برای یک سالمان انرژی بگیریم تا بتوانیم تا ماه مبارک رمضان سال آینده آن طوری که خداوند می خواهد زندگی نمائیم و یاد بگیریم و به خودمان یاد بدهیم که دست و زبان و چشم و گوش و اعضاء و جوارح را درخدمت خداوند و ذات اقدس الهی باشد و انشاءالله شکر گزار این ماه و این روزها و این عید پربرکت باشیم به فضل خدا.
 
در پایان پیشاپیش عید سعید فطر را به تمامی همکاران گرامی تبریک و تهنیت عرض می نمایم
 
ابوالفضل تابش
 
سرپرست معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی
 
واحد خواجه نصیرالدین طوسی
 

 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جهاد دانشگاهی واحد خواجه نصیرالدین طوسی می باشد .

All Rights Reserved :: Copyright 2008 - 2018 ::